ZAWIADOMIENIE O ZAKOŃCZENIU ODBUDOWY OBIEKTU BUDOWLANEGO ZNISZCZONEGO LUB USZKODZONEGO W WYNIKU DZIAŁANIA ŻYWIOŁU
1. Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.
2. Zawiadomienie o zakończeniu odbudowy
Do użytkowania obiektu budowlanego, na odbudowę którego jest wymagane pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, o którym mowa w art. 8 ust 1a, można przystąpić niezwłocznie po zawiadomieniu właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu odbudowy.
3. Podmiot składający zawiadomienie
Zawiadomienie składa inwestor.
Inwestorem może być:
Inwestor może działać przez pełnomocnika.
4. Organ właściwy do rozpatrzenia zawiadomienia
Zawiadomienie o zakończeniu odbudowy składa się do organu nadzoru budowlanego. Organem nadzoru budowlanego jest:
5. Zawartość zawiadomienia
W celu wypełnienia zawiadomienia w postaci elektronicznej konieczne będzie wskazanie danych dotyczących:
W zakresie danych dotyczących budynku mieszkalnego jednorodzinnego należy podać:
W zakresie danych dotyczących decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia budowy należy podać:
6. Załączniki do zawiadomienia
Do zawiadomienia o zakończeniu odbudowy realizowanej na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę dołącza się:
Do zawiadomienia o zakończeniu odbudowy, zamiast oryginałów, można dołączyć kopie dokumentów. Dokumenty mogą być dołączone również w postaci skanów lub zdjęć tych dokumentów. Nie dotyczy to pełnomocnictwa i oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, które składa się w oryginale, tj. w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (z e-dowodu).
7. Termin na zawiadomienie
Do użytkowania obiektu budowlanego, na odbudowę którego jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie odbudowy można przystąpić niezwłocznie po zawiadomieniu właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu odbudowy.
8. Termin na rozpatrzenie zawiadomienia przez organ
Po otrzymaniu zawiadomienia, organ nadzoru budowlanego ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu lub wezwanie inwestora do uzupełnienia dokumentów.
9. Postępowanie w sprawie zgłoszenia w postaci elektronicznej
Zawiadomienie w postaci elektronicznej poprzez ePUAP nie przesądza, że dalsza korespondencja między inwestorem (jego pełnomocnikiem) i organem będzie odbywać się w tej postaci.
Inwestor (jego pełnomocnik) dokonując zawiadomienia w postaci elektronicznej poprzez ePUAP będzie decydował, czy wyraża zgodę na doręczenie korespondencji w tej sprawie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli przy wypełnianiu zawiadomienia takiej zgody nie wyrazi, dalsza korespondencja będzie odbywać się w postaci papierowej.
Natomiast w stosunku do osób i firm posiadających elektroniczną skrzynkę e-Doręczeń, organ ma obowiązek przekazywać korespondencję na adres elektroniczny e-Doręczeń.
10. Opłaty przy zawiadomieniu
W zakresie opłaty skarbowej istnieje zwolnienie dla czynności urzędowych, wydania zaświadczeń lub zezwoleń, złożenie pełnomocnictwa, prokury, jego odpisu, wypisu, kopii w sprawach związanych z usuwaniem skutków powodzi – dokonanych, złożonych i wydanych do 15 września 2025 r.
11. Wzór zawiadomienia
Formularz zawiadomienia wypełniony na stronie e-Budownictwo można przesłać drogą elektroniczną poprzez ePUAP/e-Doręczenia. Można też go pobrać, wydrukować i przekazać do organu drogą tradycyjną.