Wniosek o uproszczone postępowanie legalizacyjne
1. Podstawa prawna
Art. 49f ust. 1 w związku z art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane
2. Uproszczone postępowanie legalizacyjne
W przypadku obiektu budowlanego lub jego części będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu od tego zgłoszenia, jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, organ nadzoru budowlanego wszczyna uproszone postępowanie legalizacyjne.
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego może wystąpić do organu nadzoru budowlanego z żądaniem wszczęcia uproszczonego postępowania legalizacyjnego.
W przypadku obiektów budowlanych, których budowa została zakończona przed dniem 1 stycznia 1995 r. lub w stosunku do których przed tym dniem wszczęto postępowanie administracyjne, uproszczone postępowanie legalizacyjne prowadzi się wyłącznie na żądanie właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego.
3. Podmiot składający wniosek
Wniosek składa właściciel lub zarządca obiektu budowlanego lub jego części wnioskujący o legalizację.
Właścicielem lub zarządcą może być:
Wnioskodawca może działać przez pełnomocnika.
4. Organ właściwy do rozpatrzenia wniosku
Wniosek składa się do organu nadzoru budowlanego.
Organem nadzoru budowlanego jest:
5. Zawartość wniosku
W celu wypełnienia wniosku w postaci elektronicznej konieczne będzie wskazanie danych dotyczących:
W zakresie danych dotyczących obiektu budowlanego lub jego części należy podać:
6. Załączniki do wniosku
Do wniosku należy dołączyć:
Nie ma konieczności przesyłania dokumentów w postaci papierowej podpisanych elektronicznie przez podmioty sporządzające te dokumenty. Dokumenty zawierające podpis elektroniczny są oryginałami.
Ponadto dokumenty mogą być dołączone również w postaci skanów lub zdjęć tych dokumentów. Nie dotyczy to pełnomocnictwa i oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, które składa się w oryginale, tj. w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (z e-dowodu).
7. Termin na złożenie wniosku
Wniosek można złożyć w każdym czasie, gdy od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, o ile termin ten nie upłynął po dniu wydania postanowienia o wstrzymaniu budowy na podstawie art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego oraz w stosunku do obiektu budowlanego lub jego części nie została wydana decyzja o rozbiórce.
8. Termin na rozpatrzenie wniosku przez organ
Miesiąc, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej – 2 miesiące (art. 35 § 3 K.p.a.).
Do powyższego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu (art. 35 § 5 K.p.a.).
9. Postępowanie w sprawie wniosku w postaci elektronicznej
Złożenie wniosku w postaci elektronicznej nie przesądza, że dalsza korespondencja między inwestorem (jego pełnomocnikiem) i organem będzie odbywać się w postaci elektronicznej.
Inwestor (jego pełnomocnik) składając wniosek w postaci elektronicznej będzie decydował, czy wyraża zgodę na doręczenie korespondencji w tej sprawie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli przy wypełnianiu wniosku takiej zgody nie wyrazi, dalsza korespondencja będzie odbywać się w postaci papierowej.
10. Opłaty przy wniosku
Złożenie wniosku o uproszone postępowanie legalizacyjne nie wymaga wnoszenia żadnych opłat.
Wyjątkiem jest opłata za pełnomocnictwo (jeżeli zawiadomienia dokonuje się przez pełnomocnika).
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
11. Wzór wniosku
Wzór wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego (PB-15) załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 16 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego.
Formularz wniosku wypełniony w serwisie e-Budownictwo można przesłać drogą elektroniczną poprzez ePUAP. Można go też pobrać na dysk, wydrukować i przekazać do organu drogą tradycyjną.